Theremin i akustyczny kotek

Co ze sobą mają wspólnego kot i theremin – pierwszy elektroniczny instrument muzyczny?

Lew Termen, który zmarł dokładnie 16 lat temu w Moskwie, swój niezwykły, a zarazem zadziwiająco prosty instrument, skonstruował pod koniec 1920 roku.

Pierwotnie Termen nazwał go eterfonem, później terminvoksem, ale ostatecznie przyjęła się nazwa theremin. To, mówiąc w skrócie, dwie anteny pomiędzy którymi macha się ręką, by modulować dźwięk.

W 1927 roku Termen wybrał się z przenośnym thereminem w tournée po Europie, a potem po USA. Zagrał między innymi z filharmonikami nowojorskimi. RCA zaczęła produkować i sprzedawać thereminy pod koniec lat 20.

Po kilku latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych, Termen nagle wrócił do Związku Radzieckiego, gdzie trafił na 8 lat do więzienia. Jednocześnie musiał współpracować z władzami przy opracowywaniu mikrofonów dalekiego zasięgu. Opracował też koncepcję „Czegoś”.

Coś” znalazło się we wnętrzu drewnianego godła USA, które 4 sierpnia 1945 roku dzieci z radzieckich szkół wręczyły ambasadorowi amerykańskiemu w Moskwie, Averellowi Harrimanowi, na znak przyjaźni między narodami. Godło zawisło w moskiewskim biurze ambasadora. Istnienie urządzenia podsłuchowego wyszło na jaw dopiero w 1952 roku, a ujawnione zostało w 1960 roku przez ambasadora Henry’ego Cabota Lodge’a, Jr. podczas zgromadzenia ONZ.

Great-Seal-bug-at-UN-4
Henry Cabot Lodge, Jr ujawnia ukryte urządzenie podsłuchowe w godle USA

„Coś” było pasywnym urządzeniem podsłuchowym, które składało się wyłącznie z mikrofonu, kondensatora i anteny. Nie miało baterii, zasilania, ani przewodów elektrycznych, dzięki czemu przez tyle lat pozostało niewykryte. Historia i opis działania „Czegoś” tutaj.

Oczywiście nie tylko Rosjanie podsłuchiwali. Amerykanie nie pozostawali dłużni, choć nie każdy z ich pomysłów okazał się tak skuteczny, jak Coś.

Acoustic_Kitty
Schemat działania akustycznego kotka

W latach 60 CIA uruchomiła program Akustycznego Kotka. Pierwszego takiego kotka z wszczepionym mikrofonem, nadajnikiem i baterią wypuszczono  przed kompleksem budynków należących do ZSRR w Waszyngtonie. Niestety został niemal natychmiast przejechany przez taksówkę. Cały projekt kosztował 25 milionów dolarów i okazał się kompletną klapą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s