Czwartorzęd wrócił

Czy można być badaczem czegoś, co nieistnieje? Można. Przekonali się o tym badacze czwartorzędu (na szczęście to już za nimi).

Donosi Andrzej Hołdys w sierpniowym numerze świata nauki: „Czwartorzęd znów będzie okresem geologicznym, jednym z trzech w erze kenozoicznej. Tak zdecydowała pod koniec maja Międzynarodowa Komisja Stratygraficzna (ICS). Pięć lat temu ten sam organ, podlegający Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS), uznał, że kenozoik powinien się dzielić tylko na dwa okresy: paleogen i neogen.

Zestaw muzealny ze szczątkami brzozy karłowatej Betula nana L. z czwartorzędowych stanowisk w Polsce
Zestaw muzealny ze szczątkami brzozy karłowatej Betula nana L. z czwartorzędowych stanowisk w Polsce

Z nowej tabeli czasu wyleciał czwartorzęd, a przypisane mu dwie epoki: lodowcowa (plejstocen) i polodowcowa (holocen) stały się częścimi neogenu. W światku geologów, specjalizujących się w okresie czwartorzędu, zawrzało. Nic dziwnego – ich zajęcie z dnia na dzień straciło nazwę. Rozpoczęli więc bój o jej przywrócenie. Szczególnie ostro protestowała INQUA, czyli Międzynarodowa Unia Badań Czwartorzędu. Stopniowo odzyskiwano pole. Pomiędzy ICS a INQUA rozpoczęły się żmudne negocjacje. W ich efekcie już w ubiegłym roku czwartorzęd znów pojawił się w tabeli stratygraficznej w randze okresu, choć z adnotacją, że dyskusja na ten temat trwa. W tym roku osiągnięto już pełny sukces – nie dość, że czwartorzęd powraca, to na dodatek jest dłuższy o jedną czwartą. Jego początek przesunięto bowiem z 1.8 mln na 2.6 mln lat temu, uznając, że już wtedy klimat na Ziemi zaczął się wyraźnie ochładzać. Decyzje Komisji są jeszcze ratyfikowane przez władze IUGS, ale sprawa wydaje się przesądzona, z czego zapewne nie cieszą się badacze wcześniejszej epoki – pliocenu, który teraz jest krótszy o ponad 0.5 mln lat”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s